Mówi się, że psy są tak różne, jak różni są ludzie. Dlaczego w takim razie oczekujemy, że każdy pies zachowa się zawsze tak samo i traktujemy je wszystkie w taki sam sposób? Nakładamy szablon i postępujemy tak samo z każdym psem, według narzucanych przez nas schematów. Indywidualiści są bardziej wymagający i obnażają nasze ludzkie słabości. Zatrzymajmy się, spokojnie poobserwujmy i zrozummy…

Zastanawialiście się kiedyś, czy psy mają osobowość, a może charakter, czy jedno i drugie?

Wszystko czego doświadczyły i to jakie cechy wrodzone posiadają wpływa na to jakimi są teraz. A tu, w schronisku ich życie zmienia się diametralnie. Co za tym idzie ich psychika, zostaje mocno nadszarpnięta. To tak jakbyście nagle zostali wrzuceni do więzienia (za niewinność!). Trafiacie do miejsca, gdzie macie ograniczoną przestrzeń i wszystko dookoła jest zupełnie nowe i obce. Wyobraźcie sobie, że jesteście zamknięci w czterech ścianach, a na około krzyczą i płaczą inni ludzie. Nie wiecie komu możecie zaufać, a nie Wszyscy są dla Was mili. Zapach stresu unosi się i roztacza po całym tym więzieniu, a Wy czujecie jak przenika on i paraliżuje Wasze ciała.

Jak wielu z nas nie zniosłoby takiej presji?

W schronisku każdy inaczej radzi sobie z nową sytuacją i ze stresem. Poznajcie Hasana, psa, który ma problem z wyciszaniem się i kontrolowaniem własnych emocji. Niestety schroniskowy hałas i otaczający go zgiełk nie pomagają mu w radzeniu sobie z własnymi słabościami. Hasan jest psem w typie Amerykańskiego Staffordshire Terieriera co jest dla niego dodatkowym obciążeniem. Natura wyposażyła go w takie warunki budowy ciała, że mógłby wyrządzić komuś krzywdę, a on sam zdaje sobie nie zdawać z tego sprawy.

Jest jakby trochę więźniem swojego ciała. Swoją postawą budzi respekt u ludzi i mało kto jest w stanie się do niego przekonać. Jego gabaryty wymagają też, by osoby zajmujące się nim były doświadczone i potrafiły w odpowiedni sposób się z nim komunikować. Hasan nie jest psem łatwym, ale ma cudowną osobowość. Jest pozytywnie nastawiony do świata.

Jest jak mały, zwariowany szczeniak, zamknięty w ciele byka. Na spacerach zachowuje się tak, jakby dopiero poznawał otaczający go Świat, jest wszystkiego ciekawy i bardzo w tym uparty. Jednocześnie świetnie się komunikuje z innymi psami wszelkiej wielkości, rasy i maści. Nie przejawia przy tym najmniejszych oznak agresji i ma dużo cierpliwości nawet do psów niekulturalnych. Hasan nie jest psem dla każdego. Jest psem „specjalnym” i takiego właśnie opiekuna potrzebuje. Hasan wyjątkowy pies czeka na wyjątkowego człowieka.