Zadając to pytanie warto zastanowić się, co wpływa tak naprawdę na nasze zachowanie i dobre samopoczucie. Tak wciąż trudne, dla niektórych ludzi, porównanie się do innych zwierząt, nagle sprawia, że jakże proste staje się rozwiązanie wielu problemów. Przekroczenie tej bariery sprawia, że zaczynamy rozumieć zachowanie naszego psa i potrafimy właściwie ocenić sytuację. Zdobycie tej umiejętności „zrozumienia” wymaga od nas jedynie uważności i empatii. Wystarczy tak niewiele, a zarazem jest to tak trudne do osiągnięcia, bo tych umiejętności nie da się nabyć na żadnym kursie i nie zdobędziemy ich nagle, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.


Psy podobnie do ludzi czują i są istotami bardzo delikatnymi. Traktowanie ich z szacunkiem jest podstawą do tego, by były szczęśliwe, czyli grzeczne i spokojne. Proste prawda?

Na zachowanie naszego psa wpływ ma, przede wszystkim jego stan emocjonalny, na który składa się wiele czynników. Po pierwsze warunki w jakich żyje, czyli codzienne bodźce wpływające na jego formę oraz okoliczności danej sytuacji, w której się znajdziemy.


Stres i jego wpływ na funkcjonowanie organizmu.

Uważam, że nie ma złych emocji. W końcu z jakiegoś powodu natura obdarzyła nas całą siecią połączeń nerwowych, abyśmy w każdej sytuacji mieli możliwości doboru odpowiedniego zachowania, które pozwoli nam przetrwać. Jednak należy pamiętać o tym, że permanentny stres powoduje wiele niepożądanych zmian w organizmie.

Dlatego, aby nasz pies mógł dobrze funkcjonować musimy zidentyfikować przyczyny stresu w jego życiu i zadbać o jego dobre samopoczucie. Czynnikami stresowymi mogą być na przykład złe warunki odpoczynku, hałas, brak ruchu, brak kontaktów społecznych, zamknięcie, czy ogólny harmider panujący czasem w domu.

Spróbujcie wyobrazić sobie jak się czujecie, gdy jesteście przemęczeni.
Czy nie jesteście wtedy bardziej nerwowi? Czy wtedy nawet najmniejsze problemy, nie stają się ograniczeniami nie do pokonania?

Każdy z nas, bywa tak czasami, że jeśli nagromadzi się w nas za dużo stresu, to reagujemy nieadekwatnie do sytuacji. I to, że nasz pies źle się zachowa, albo nie reaguje odpowiednio w jakiejś sytuacji, czy nie przyswaja jakiś poleceń nie oznacza, że jest głupi, tylko poziom stresu w jego organizmie jest zbyt wysoki.


Pobudzenie a samokontrola emocjonalna

Pobudzenie często może prowadzić do konfliktów między psami. Dlatego zawsze musimy dbać o to, by podczas kontaktów socjalnych nasz pies był spokojny. Psy są zwierzęciem społecznym i wykształciły szereg zachowań, które pozwalają im na komunikowanie się. Ogólne zachowania nie zależą od rasy, statusu, predyspozycji, czy wielkości psa. Są one jednolite. Wystarczy tylko poświęcić dużo uwagi i czasu, aby się tego języka nauczyć. Prawidłowe odczytywanie stanu emocjonalnego, w którym pies się w danej sytuacji znajduje, pozwala na podjęcie odpowiednich działań z naszej strony i uniknięcie sytuacji problemowych.

Dużo psów zbyt wcześnie dostaje łatkę „agresywnego”. Później z takim psem unikamy kontaktu z innymi psami, a to zachowanie się nasila. Często to co widzimy w konkretnej sytuacji oznacza tylko i wyłącznie to, że ten pies sobie w tych konkretnych warunkach nie radzi. Czasami wystarczy dać psu chwilę na odstresowanie i będzie on reagował zupełnie inaczej. Psy same potrafią znaleźć sposób na poradzenie sobie w trudnej sytuacji, dajmy im tylko możliwość poskubania trawki, wytarzania się lub wesprzyjmy miłym słowem.


Przestrzeń. Dajcie psu możliwość poczucia swobody i rozluźnienia. Dajcie mu… Przestrzeń!

Jest to jedna z podstawowych potrzeb psa, której w miejskiej codzienności mają za mało. Pamiętajmy, że odbierają one otaczający świat o wiele intensywniej niż my. Znajdźcie zatem miejsce, gdzie wasz pies będzie miał możliwość pooddychać PEŁNĄ PIERSIĄ!
Najlepiej takie na co dzień, w najbliższym sąsiedztwie i takie wyjątkowe, gdzie czuć wolność:)

Każdy potrzebuje czasu na odprężenie.
Zatrzymajcie się. Znajdźcie swoje miejsce i pooddychajcie;)

Jak tylko zaczniecie postrzegać swojego psa z poziomu jego potrzeb, gdy zapewnicie psu zrozumienie i szacunek to znajdziecie się na najlepszej drodze do tego, aby zbudować fajną relację ze swoim psem, a on odwdzięczy się Wam swoim zachowaniem, które nie będzie już dla Was problematyczne. Będzie Wam żyło się razem lepiej.

Bądźcie wyrozumiali dla swoich psów! Zawsze bierzcie pod uwagę to co Was otacza i w jakim stanie emocjonalnym jest pies i Wy sami.