O mnie

CZEŚĆ!

Nazywam się Karolina Szymańska. W 2011 roku ukończyłam kurs, który pozwala mi się mianować zoopsychologiem i treserem psów. Przyznam jednak, że nie lubię specjalnie tych określeń. Nie czuję się żadnym zoopsychologiem, a już tym bardziej treserem psów. Jestem osobą, która stara się zrozumieć inną istotę, a dzięki doświadczeniu jakie posiadam, jestem w stanie pomóc rozwiązać trudne sytuacje, które pojawiają się na linii pies-człowiek.

Problemy pojawiają się z reguły wtedy, gdy dochodzi do niezrozumienia. W ludziach narasta frustracja i czasami wydaje im się, że znaleźli się w sytuacji bez wyjścia. Czują się przytłoczeni, a tak naprawdę okazuje się, że trzeba po prostu zmienić kilka rzeczy. Psy mają swoje potrzeby, które muszą zostać zaspokojone. Jeśli damy im to, czego naprawdę potrzebują, nie będą się źle zachowywać. A życie pod jednym dachem stanie się przyjemniejsze.
Moją pasją są psy i ich obserwacja.

Dlatego jestem wdzięczna losowi, że mam pracę, w której mogę z nimi przebywać codziennie. Jestem inspektorem ds. ochrony zwierząt, a od 2010 roku pracuję w schronisku OTOZ Animals „Ciapkowo” w Gdyni. Jasne są to warunki ciężkie, ale mam możliwość realnie pomagać zwierzętom. Najwięcej jednak nauczyłam się o psach od nich samych w Fundacji Duch Leona i od Sylwii, która tą fundację prowadzi.

Tam nauczyłam się uważności, spokoju i czytania subtelnych sygnałów, które pozwalają mi lepiej rozumieć zachowania psów. Długo zwlekałam z założeniem tego bloga i ruszeniem na głębokie wody, bo wiem, że wciąż wiele muszę się nauczyć.

Jednak uznałam, że nadszedł ten czas, aby podzielić się moimi przemyśleniami i doświadczeniem, bo chciałabym abyśmy większym szacunkiem darzyli inne zwierzęta. Mam nadzieję, że dam Ci do myślenia i staniesz się wrażliwszy na potrzeby swojego psa. Jeśli tak się stanie, to będzie to dobry początek, drogi do posiadania u swego boku spokojnego, szczęśliwego kompana.

Jeśli masz jakiś temat, którym chcesz się ze mną podzielić NAPISZ DO MNIE.

MISJA INICJATYWY

Celem mojej działalności jest pobudzenie u Ciebie uważności na zwierzęta. Chciałabym, abyś zatrzymał się w codziennej gonitwie, zwolnił i spojrzał na te istoty ze zrozumieniem. Świat zwierząt jest naprawdę niesamowity!

Przyjrzyjmy się im. Nie ważne, że mówią w innym języku. Obserwując je możemy zobaczyć, że ich wrażliwość i emocje są podobne do naszych. To bardzo delikatne istoty i jeżeli tylko naprawdę będziemy chcieli, możemy dobrze się ze sobą komunikować, bez używania przemocy. Wystarczy tylko, że wyzbędziemy się tej maniery wyższości i zaczniemy być uważni.

Wartości jakimi się kieruję:

  • Autentyczność
  • Swoboda
  • Zaufanie
  • Radość

Sprawy, w które się angażuję:

⦁ Praca z psami „trudnymi” w schronisku, głównie budowanie w nich zaufania do ludzi.
⦁ Prowadzenie grupy „Ciapkowe Wymiatacze” – zajęcia z wybranymi wolontariuszami, które mają na celu pomóc psom, z mniejszymi szansami na adopcje, znaleźć dom.
⦁ Pomoc przy rozwiązywaniu problemów w zachowaniu psów i zrozumieniu psich potrzeb w domach, szczególnie psów adoptowanych ze schroniska.

Wierzę, że każda zmiana na lepsze, spowodowana chociaż przez jedną osobę może pociągnąć za sobą lawinę. Zaczęłam od siebie, a teraz namawiam abyś Ty również dał swojemu psu to czego naprawdę potrzebuje. Jeśli się tego nauczysz, wtedy zobaczysz, jak zmienia się otoczenie wokół Ciebie.